Jak zainstalować PyCharm i jak stworzyć pierwszy projekt

Jak zainstalować PyCharm i jak stworzyć pierwszy projekt

Jeżeli zastanawiasz się Jak zainstalować PyCharm i stworzyć pierwszy projekt to w tym krótkim artykule postaram się w przystępny sposób Ci to pokazać.

Jak zainstalować PyCharm

Na początku należy odpowiedzieć na pytanie czy trzeba przygotować jakoś komputer wcześniej (np. czy trzeba mieć wgranego Pythona). Odpowiedź brzmi – nie, oczywiście nie potrzebujesz instalować niczego wcześniej. Jedyne co trzeba zrobić to:

Pycharm strona
  • Odpalić ściągnięty program
  • Klikamy Next, Next, Next (tutaj polecam zostawić ścieżkę proponowaną)
  • Zaznaczamy wszystkie opcje wyświetlone jak poniżej:

Pierwsze uruchomienie IDE i pierwszy projekt

Wiesz już jak zainstalować PyCharm, teraz pora na jego uruchomienie. Po dwukrotnym kliknięciu i odpaleniu programu musisz zaczekać zanim zaczniesz korzystać. Spokojnie – tylko pierwsze uruchomienie będzie tak długo trwało.

Stworzenie pierwszego projektu w PyCharm nie jest wcale trudne. Pokażę Ci co zrobić żeby zacząć programoować w Pythonie od samego początku:

  • Trzeba kliknąć File –> New Project:
New Project
  • Następnie jak poniżej (oczywiście ścieżkę wybierz sobie samodzielnie – nie ma wpływu na działanie, a jedynie na miejsce przechowywania plików projektu):
Create Project
  • Teraz już śmiało możesz kliknąć „Create”, a następnie zgodnie ze swoimi preferencjami otwórz projekt w aktualnym oknie, lub nowym:
Open Project

I to już właściwie wszystko! Projekt mamy utworzony. Nie ma co na początku przerażać się jego budową i ekranem jaki widzimy na starcie. Żeby sprawdzić czy wszystko działa jak powinno możemy kliknąć na dolnym panelu Terminal:

Terminal

Następnie wpisać komendę:

python --version

Dzięki temu zobaczysz z jakiej wersji Pyhona korzysta Twoje IDE i możesz być pewny, że masz wszystko czego potrzeba żeby wystartować z nauką programowania. Kolejne kroki takie jak pierwszy program, przydatne skróty klawiaturowe, czy inne porady na start programowania w języku Python na pewno znajdziesz niebawem na tym blogu.

Jeżeli trafiłeś tutaj jako tester to zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu, w którym dowiesz się dlaczego warto zerknąć w stronę programowania.

Jeden komentarz do “Jak zainstalować PyCharm i jak stworzyć pierwszy projekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry
%d bloggers like this: